Já sám rekreačně běhám a nedávno jsem si přečetl knihu Chi Running od Dannyho Dreyera, což je ultramaratonec, ktery beha i 150km zavody. Musím říct, že mě absolutně nadchla. Podle ní totiž k běžeckým zraněním nemusí vůbec dojít, jsou způsobena naším špatným běžeckým stylem a přístupem. Díky principům z Tajči lze běhat bez úsilí, rychleji a s větší radostí. O jaké principy tedy jde?

1. Uvolění

Dnes většina lidí běhá silově, tzv. power running styl. Výkonů se v něm snaží dosáhnout pomocí svalů. Člověk je při něm stuhlý a svaly berou hodně energie. Při či runningu jsme naopak uvolnění, využíváme gravitace a síly středu těla. Ruce i nohy se snažíme co nejvíce uvolnit, potom svaly nespotřebovávají téměř žádnou energii a lépe do nich proudí či neboli životní energie.

2. Náklon

při silovém stylu je trup rovně a došlap se děje před tělem, to nutí zabírat více naše stehna. Když necháme tělo rovně, ale celé ho nakloníme dopředu, došlap probíhá pod osou těla a dopředu nás táhne gravitace. Nohy tolik nezabírají a proto vydržíme běžet déle.

3. Došlap na střed chodidla

Při silovém běhu se došlapuje před tělo a to vede k došlapu na patu. V tělě proto dochází k mnohem větším otřesům a to i s měkkými botami. Při chi runningu došlapujeme pod sebe a na střed chodidla. Díky menším otřesům se takto vyvarujeme bolesti a zranění v kotnících, kolenou, kyčlích i spodních zádech.

4. Ohnout ruce i nohy

Ruce jsou kyvadlo, když zmenšíme jejich délku a ohneme je v loktech na 90°, můžeme s nimi hýbat rychleji a tedy rychleji běžet. To samé platí o nohách. Zvedejte nohy od kolen dolů do úhlu 90° a poběžíte rychleji s menším úsilím. Zároveň tím ještě zmenšíte otřesy.

5. Podsadit pánev

Jediné, co chceme mít zpevněné je střed těla, neboli tzv core. Podsadme trochu pánev a snažme se přiblížit stydkou kost a bradu mírně k sobe. To nám zpevní střed těla, odkud vychází nase energie. Vse ostatní je uvolnene.

6. Rotace

K mensimu svalovemu usili nam pomuze opacna rotace kycli a ramen, kdy se pouzivaji vice slachy a fascie. Ruka by mela koncit pred stredem hrudniku a naproti ji jde opacny kycel.

7. Neodrážet se ze špiček

Pokud se odrazite ze spicek, zabira hodne lytko. Z toho byva po behu namozene. Zkuste se nedorazet, nohu jen zvednout nahoru. Bere to mene energie a vydrzite bezet dele.

8. Stejná frekvence

Diky naklonu delate rychlejsi kroky, nez pri silovem behani. Pri zrychleni by mel pocet kroku za minutu zustat stejny. Krok se jen prodlouzi. Ne ale diky vetsimu zapojeni svalu jako pri silovem behu, ale diky vetsimu naklonu a vetsimu uvolneni. Krok se trochu protahne dozadu, ne dopredu.

9. Lehká obuv

Čím menší podrážku máte, tím více cítíte, jestli došlapujete správně a tím lépe vyladíte svůj styl a vyhnete se zraněním. Dobré je proběhnout se občas bosi. Zkuste si při tom dopadnout na patu a rychle se to odnaučíte. Někdo říká, že většina běžeckých zranění je kvůli odměkčeným botám. Chodidlo totiž necítí bolest, ale v těle otřesy působí. Navíc čím ložitější bota, tím méně se posiluje klenba a svaly chodidla.

10. Dýchat do břicha

Pri dychani do spodniho laloku plic dochazi k efektivenjsi vymene O2 a CO2. Je tam vice plicnich sklipku. Vydechnete vzduch z teto oblasti uplne a pote vedome sem nadechnete. Ja bych navic doporucil dech nosem, ptz se pri nem cisti a ohriva vzduch a navic sklidnuje tepovou frekvenci a setrime tak energii. Hodne lidi namita, ze to neudychaji, nebo ze maji ucpany nos. Zabere to chvilku, ale telo si privykne, nos se procisti. Casto byva ucpany prave proto, ze ho nepouzivame.

11. Soustředění

Vnímejte své tělo, má správnou techniku? Cítíte někde ztuhlost? Uvolněte jí. Nemůžete, zpomalte a najděte rytmus, až potom zrychlete. Kochejte se krásou okolí a zkuste z ní brát energii.

12. Zahřátí

Pred behem neni treba se protahovat, spise telo uvolnit, vyklepat ruce a nohy. Samotny beh zacnete pomalicku. Svaly se potrebuji prohrat, klouby promazat, plice rozdychat. Zkuste zacit par kilometru pomalu a zrychlovat cely vas beh.

13. Závěrečné protažení

Na zaver behu prejdete jeste par minut do klusu a vydychejte se, idealne nosem. Dostane se tak z tela laktat a rychleji zregenerujete, nebudou vas bolet svaly. Pote protahnujete svaly, ktere byly namahany a dejte si teplou koupel.

Přeji vám hodně radosti při běhu a co nejméně zranění :)

Pokračováním v prohlížení této stránky souhlasím s použitím souborů cookies (viz Podmínky používání). Ok, chápu