Magazín

Aktuality
07. Května 2017

Jak vybrat bosé boty a proč vlastně?

Dnes probíhá ve světě návrat od vyměkčených bot k botám minimalistickým, které umožňují chodidlu fungovat tak, jak to zamýšlela příroda. To znamená, že tyto boty nedeformují prsty, nebrání jim v pohybu do stran, umožňují posílení správné klenby a také nezkracují achillovku, protože nemají žádný podpatek. Rozdíl poznáš okamžitě, chodidlo se v takových botách skvěle cítí.

Proč začít s chůzí naboso, či v bosých botách?

Jak vybrat bosé boty?

Záleží na účelu, pro který si boty kupuješ. Existují boty do města, o kterých ani nepoznáš, že jsou to barefooty. Pak je tu spousta bot vycházkových, běžeckých a já mám třeba i boty na squash jen velmi minimalistické. Existují boty letní i zimní vyteplené. I designů dnes existuje velké množství, nemusíš dělat kompromisy.

Špička bot by se měla rozšiřovat a nikoli zužovat. Když se podíváte na bosé chodidlo, nemá tvar lodičky. Boty by měly mít značnou rezervu před prsty i okolo. Vpředu je třeba navíc až 1cm a po stranách řekněmě půl cm. Prsty totiž při pohybu pracují, pokud jim dáš prostor, obživnou svaly, které je ovládají a prsty se ti z lodičkového tvaru časem vrátí do stavu, kdy jsi schopen je částečně roztáhnout jako prsty na ruce.

Bosé boty se také vyzančují tím, že nemají zvednutou patu ani špičku, celá plocha chodidla je v jedné rovině. V běžných se nám totiž bortí klenba tím více, čím více je pata zvednutá.

Čím tenčí podrážka, tím lépe. Nejenže cítíme povrch a masírujeme si tak až 2000 reflexních bodů, ale také cítíme, jak dopadáme a můžeme to dělat měkce, tak abychom si neškodili. U vyměkčených bot to necítíme, ale tvrdé dopady na patu v těle působí v bedech, kyčlích kolenou.

Čím lehčí bota, tím lepší. Krok bude rychlejší a méně se ti budou přetěžovat i kolena, kyčle, svaly.

Obecně je zdraví prospěšnější měkká, ohebná bota, naše chodidlo potom může fungovat tak, jak bylo vytvořeno.

Bota by měla co nejvíce dýchat. Jednak se v botě poté lépe cítíme, ale také je to pro kůži na chodidlo zdravější. A noha samozřejmě tolik nesmrdí, nevznikají plísně a vyrážky.

Důležitá je kvalita provedení boty. Kvalitní materiály, švy. Dobré je vybrat značku, která se na barefooty specializuje.

Jak s barefooty začít?

Začínej s bosýma botama pomalu. Nejprve v nich ujdi jen kilometr a vyměň zpět za ty, na kterých si zvyklí. Pozoruj, jak se potom noha cítí. Postupně ujdi 2, 3 a až tě nebude nic bolet, můžeš v nich chodit celý den nebo i běhat. To, co celý život degenerovalo potřebuje chvíli, aby se uzdravilo, začalo zase pracovat. Ale uzdravit se dokáže i noha velmi zebědovaná. A to úsilí stojí za ten pocit.

Bojíš se koupit botu na internetu? U nás ji můžeš do 69 dnů vrátit a my ti vrátíme peníze. Klidně si u nás objednej i dvoje různé boty, vyzkoušej a jedny, nebo i oboje pošli zpět.

A nezapomeň, že pokud si boty koupíš u nás, přispěješ na dobrou věc, na pohyb pro ty, kteří neměli takové štěstí, jako ty. To ty jsi SportHero a já ti za to děkuju.

Tomáš Reinbergr
Autor: Tomáš Reinbergr

Pokračováním v prohlížení této stránky souhlasím s použitím souborů cookies (viz Podmínky používání). Ok, chápu