Magazín

Aktuality
12. Června 2017

Jak vybrat správně tenisové boty?

Při tenise hraje důležitou roli práce nohou. Náročný pohyb po kurtu ti maximálně zlehčí kvalitní boty, které ti zajistí stabilitu a celkovou ochranu chodidla při rychlé hře, perfektně absorbují nárazy a výborně sedí na kurtu. V prvé řadě si rozmysli, na jakém povrchu se budeš nejčastěji pohybovat a podle toho si vyber boty. Pokud hraješ především na antuce, pískovém povrchu nebo trávě, zvol boty na antuku (CC), mají speciální stromečkový vzor podrážky a umožní ti nejlepší pohyb. Pokud hraješ naopak na betonu či v hale, nebo to střídáš, kup si boty s podrážkou pro všechny terény (AC). A nezapomeň pečovat o tvoje boty. Často je střídej hlavně v deštivém počasí, používej lžíci při obouvání a dej jim šanci na dlouhý život s tebou.

Přepis videa:

A jak tedy správně vybrat tenisové boty?

Obuv je velmi důležitá pro celkové zdraví člověka a u náročného sportu jako je tenis to platí ještě mnohem více. Připravil jsem pro tebe pár tipů, jak dobře vybrat

.Nejprve pár obecnějších tipů. Chodidlo a prsty musí mít v botě dostatek místa, aby nebyly stísněné a nedeformovaly se. Svaly na noze poté ochabují, kroutí se ti prsty a ochabuje klenba. Chodidlo nepracuje správně a chodidlo bolí. Proto bys měl mít po stranách chodidla dostatečnou vůli a před prsty až 1 cm prostoru, chodidlo se při sportu prokrví a zvětší, prsty se pohybují.

Čím lehčí bota, tím lepší. Krok bude rychlejší a méně se ti budou přetěžovat kolena, kyčle i svaly.

Obecně je zdraví prospěšnější měkká, ohebná bota. Naše chodidlo potom může fungovat tak, jak bylo vytvořeno. U raketových sportů se nám ale může hodit určitá tuhost boty, podrážka potom lépe přilne k podlaze a náš start nebo brždění bude účinnější.

Ohledně vyměkčení pod patou, jsou tu dva tábory. Jeden říká, že přirozeně naše chodidlo nebylo stvořeno pro jakékoli vyměkčení, a že je proto nejlepší co nejtenčí podrážka bez zvýšení pod patou. Ostatně tak tomu bylo se všema botama až do 70. let 20. století. Pokud totiž noha necítí tvrdý povrch, instinktivně ho hledá a dopadáme na patu o to tvrději. Kvůli odměkčení většiny bot ale tento dopad na patu tvrdě necítíme, ovšem jeho účinky v kolenou, kyčlích a bedrech ano. Druhý tábor ovšem říká, že musíme tlumit otřesy a to co nejměkčími botami a větším odměkčením pod patou.

Já chodím v létě hodně bos a i raketové sporty hraju v minimalistických botách. Zároveň ale vím, že jsem se pohyb na kurtu musel přeučit. Myslím si, že pohyb při tenisu je natolik specifický, že by se to naboso asi ani hrát nedalo.

Proto doporučuji spíše boty měkčí, nebo určitě než si převykneš. Nejlepší je vyzkoušet si to sám na sobě a rozhodnout se, čemu věřit a co ti vyhovuje. Bota by měla co nejvíce dýchat. Jednak se v botě poté lépe cítíme, ale také je to pro kůži na chodidlo zdravější. A noha samozřejmě tolik nesmrdí, nevznikají plísně a vyrážky.

Důležitá je kvalita provedení boty. Kvalitní materiálya švy. Dobré je vybrat značku, která se na tenisové či sálové boty specializuje. A teď konkrétně k tenisu, záleží tu hodně, na jakém povrchu hraješ. Pokud hraješ především na antuce, pískovém povrchu nebo trávě, vyber si boty označené “na antuku” (CC). Mají speciální stromečkový vzor podrážky a umožní ti nejlepší pohyb. Pokud hraješ naopak na betonu či v hale, nebo to střídáš, kup si boty s podrážkou pro všechny terény, které kombinují stromečkový vzor s dalšími prvky pro tvrdý povrch. Nebo si můžeš koupit pro každý povrch jedny speciální boty.

Bojíš se koupit botu na internetu? U nás ji můžeš do 69 dnů vrátit, a my ti vrátíme peníze. Klidně si u nás objednej i dvoje různé boty, vyzkoušej je a jedny nebo i oboje pošli zpět.

A nezapomeň, že pokud si nakoupíš u nás, přispěješ na dobrou věc, na pohyb pro ty, kteří neměli takové štěstí, jako ty a já. To ty jsi SportHero a já ti za to děkuju.

Tomáš Reinbergr
Autor: Tomáš Reinbergr

Pokračováním v prohlížení této stránky souhlasím s použitím souborů cookies (viz Podmínky používání). Ok, chápu