Magazín

Aktuality
15. Června 2017

Je možné žít bez odpadu? A proč?

Poslední dobou slyším všude o snížení odpadu, uhlíkové stopě, znovupoužitelných obalech a obchodech Bezobalu a podobných. Je to jenom móda? Nebo na tom něco je. Je to důležité a vývoj půjde tímto směrem?

Přečetl jsem si knihu Domácnost bez odpadu od Bey Johnsonové a musim říct, že jsem se hodně inspiroval a Bee moc fandim. Založila svou neúnavnou prací celé hnutí a změnila životní styl statisíců lidí po celém světě. Navíc nejde o žádnou smradlavou hipísačku v batikovaném triku žijící v lese. Je to elegantní žena, žijící život se vším všudy.

Rád bych se s tebou podělil o pár myšlenek, které mě zaujaly a nakonec vypíšu i pár bodů, které se sám chystám změnit.

Proč vlastně minimalizovat odpady?

Třeba proto, že igelitový pytlík se rozloží nejdříve za 1000 let. V oceánu existuje celý plovoucí ostrov z plastu, okolo něhož umírá veškerý život. Spotřeba i populace na planetě roste a tím i množství odpadu. Vzduch, země i vodstvo je zanesené odpadem a souvisejícími jedy.

Většina dnešních odpadků, především z jednorázových produktů a obalů je otázka ani ne posledních 100 let. Dříve bylo vše ze skla, kovu a dřeva a používalo se to opakovaně. Vším se šetřilo, co nejvíce věcí se opravovalo a zužitkovávalo i jiným způsobem, než pro který to bylo vyrobeno. Zeptejte se svých prarodičů.

Můžeme říci: Já třídím odpad do recyklovaných kontejnerů, takže žiju ekologicky. Bohužel to není pravda tak docela. Většina věcí se dá recyklovat pouze jednou, poté jdou na skládku či do spalovny. I když recyklujeme, tento proces je energeticky náročný a vytváří další emise. Není to úplné řešení. Proto v domácnosti bez odpadu se recykluje méně, předchází se tomu.

Bea vyznává minimalismus, co nemám, o to se nemusím starat. Zbavila se všeho, co vyloženě nepotřebovali, nepoužívali nebo nemilovali. Na co uklízet okolo zbytečností, místo toho si raději hraje se svými syny.

Domácnost bez odpadu začíná mimo ni - v obchodě. Když člověk kupuje volné, sypané, stáčené potraviny bez obalu a kvalitní opakovaně použitelné věci.

Zamítnout, zredukovat, zužitkovat, zrecyklovat, zkompostovat

Bein přístup spočívá v 5 krocích. Zamítnout veškeré nákupy s obaly a celkově toho, co nepotřebuji. Zredukovat nákupy na to, co opravdu potřebuji. Zužitkovat vše co mi zbyde. Zrecyklovat nutné odpady a zkompostovat veškeré zkompostovatelné odpady.

Při každém nákupu dáváme hlas přístupu výrobců a tak volme ty, kteří přírodu nezatěžují. Podpořme ty, se kterými sdílíme hodnoty.

Pokud toho máte v životě málo, máte také málo důvodů k obavám.

Televize, časopisy a nakupování pro zábavu vedou lidi k nákupu zbytečností. Odmítněte je.

Nakupujte z druhé ruky. Snížíte tak světovou výrobu a také už kvalitu výrobku za vás někdo vyzkoušel. Také výrobek dál poslouží a nebude hned vyhozen. Bazary, aukce, starožitnictví, inzeráty.

Vracejte výrobcům obaly či použité výrobky. Například drátěná ramínka do čistírny.

Pozor na sklouznutí k ekologickému fanatizmu. Je potřeba najít rovnováhu mezi ekologií a praktičností. 80% ekologie je pořád lepší než 0.

Nebojte se zbavit i daru od někoho nebo ho hned odmítnout. Je to nepříjemné, ale milé odmítnutí a vysvětlení vašich ekologických a minimalistických důvodů ušetří v budoucnu spoustu dalších darů a plýtvání zdroji. Já už jsem pro toto v rodině známý a nikdo si jen tak nedovolí dát mi věc, která není celá k snědku nebo pro zážitek.

Méně je více

Na co ubrus či prostírání? Utřít kvalitní dřevěný ubrus je mnohem snadnější.

Velkou část domácích odpadů tvoří obaly polotovarů a hotových jídel a obzvlášť obaly z fast foodů. Zkuste jíst ve slow-food restauracích z talířů příborem nebo vařit doma z prvotních surovin bez obalu.

Bea má vtipnou básničku pro děti pro šetření vody na záchodě:"Nad tím žlutým rukou mávni a to hnědé rychle spláchni."

Toto pravidlo už doma používáme dlouho: "One in one out. Jeden kus do domu, jeden kus z domu."

Knihy si půjčujte v knihovně, nebo je stahujte elektronicky.

Výrobci, kteří pochopí, že harmonie s přírodou bude pro lidi více a více důležitá, a začnou vyrábět bezobalově či rozložitelně, získají už teď konkurenční výhodu a ne naopak.

Lidé si často nechávají krabice a obaly od elektroniky, ty už vám ale k ničemu nebudou, zbavte se jich.

Vypněte, omezte

Vypněte televizi, omezte digitální média. Obojí dělá z vašich dětí apatické zombie. Vypnutí uvolní dětem čas na čtení, filmy bez reklam, ale především na volnou hru a zkoumání vlastní kreativity. My televizi ani nemáme. Představivost a kreativitu podporují ty nejjednodušší hračky. Dřevo, kov a látka vnášejí do hry vašich dětí prvek krásy a smysl pro věci příjemné na dotek.

Informujte vaše přátele a prarodiče o vašich snahách minimalizovat počet hraček a požádejte je, aby dětem dávaly zdravé jídlo a zážitky. My takto všem hlásáme univerzálně: "Dávejte nám ovoce a zeleninu, tím nic nezkazíte. Davídek miluje jahody a olivy, dejte mu je místo lízátka a hraček."

Tak jako to někdo přehání s hračkama, hodně lidí to přehání i s množstvím kroužků a sportů svých dětí. Nabitý program je může stresovat. Volný čas a volná hra naopak pro dítě přináší možnost vyvíjet se vlastním tempem, budovat si nezávislost. Když jim dáte čas, aby se nudili, najdou si kreativní řešení a naučí se hledat své meze a překonávat je.

Vánoční stromek nazdobit jen trochu a nechat vyniknout jeho přirozenou krásu. Bea zdobí kytku, my zdobíme stromek, který už máme 4 roky na balkóně v květináči.

Nenechat se ovlivnit tím, že je něco památka či dědictví. Neztrácet tím svobodu a klidně se s tím rozloučit, pokud mi to neslouží.

Než se vydáte ven, zamyslete se, co budete ten den potřebovat. Vezměte si uzavíratelný hrnek na kávu, svou láhev na vodu, svačinu v znovupoužitelném obalu. Na vernisáž vlastní skleničku a bambusový příbor? Na trh kovové párátko?

Odmítněte předem vlaječku na steak a 5 ubrousků k tomu.

Při výletech do přírody zkrášlete okolí, sesbírejte odpadky. Hrajte to jako hru s dětmi. My s Davídkem hrajeme a on z nás to prožívá nejvíc.

Založte vlastní zákaznický klub pro nákup od velkoobchodníků nebo od zemědělců. My jsme takto ve skupině Komunitou podporovaného zemědělství a čerstvou zeleninu a ovoce si nemůžeme vynachválit. www.kpzinfo.cz

Pár změn, na které se s rodinou chystám:

 • nepoužívat plasty: sáčky, lahve
 • v obchodech a restauracích se nebát říct si bez toho ubrousku, bez těch plastových příborů, do mojeho sáčku prosím
 • dávat vědět výrobcům, že na jejich produktu by se nám líbilo méně obalu či aby to vyráběl z přírodního materiálu atd.
 • slow travel: vlakem, busem, na kole, pěšky
 • nakupovat oblečení i další zařízení z druhé ruky
 • zbavit se mých pár set knih, věnovat, kde poslouží. Číst elektronicky, nechat si jen pár mých biblí, do kterých často koukám.
 • zbavit se plastových naběraček a nádobí
 • udělat čistku vybavení kuchyně, skříní, koupelny a sklepu
 • nepoužívat mikrovlnku, možná ji věnovat
 • chodit nakupovat s vlastními obaly a to i do supermarketu
 • dělat vlastní rostlinné mléko, těch obalů je z kupovaných hodně (rýžové, ovesné, kešu, mandlové)
 • naskenovat si pár receptů v kuchařkách a kuchařek se zbavit
 • používat na mytí nádobí přírodní houby
 • používat látkové utěrky místo papírových
 • používat bambusový kartáček na zuby a zkusit jedlou sodu místo pasty
 • ještě více zredukovat šatník
 • přemýšlím o pronajmutí našeho bytu až pojedeme na dovolenou
 • psát úřadům, firmám, školám, restauracím, co by mohli zlepšit, nebýt lhostejný
 • vyzkoušet carsharing či elektroauto?
 • inspirovat další - známé i zákazníky mých projektů

Doufám, že to některé z vás zaujalo. Knihu moc doporučuji, kromě mnoha tipů je v ní i Bein jedinečný styl a smysl pro humor.

Tomáš Reinbergr
Autor: Tomáš Reinbergr

Pokračováním v prohlížení této stránky souhlasím s použitím souborů cookies (viz Podmínky používání). Ok, chápu