Magazín

Aktuality
06. Září 2017

Proč hrát v kompresním oblečení? 8 skvělých výhod + 1 TIP

Kompresní oblečení na sport vzbuzuje mnoho otazníků u expertů i sportovců. Je opravdu tak účinné, jak výrobci uvádějí? Má nějaké výhody oproti běžnému oblečení? Pojďme se na něj podívat podrobněji. Díky našemu článku poznáš, že si svůj milovaný raketový sport užiješ ještě více v kompresním oblečení. Nebo je to všechno jenom LEŽ?

Placebo efekt versus prokázané účinky

Odborníci dosud provedli řadu studií, které přinesly zajímavé, avšak velmi rozporuplné výsledky. Zatímco někteří lékaři účinky kompresního oblečení bagatelizují, sportovci a další experti přes sport vidí v kompresním oblečení nesmírně přínosného pomocníka. Na kompresní oblečení je nutné pohlížet nejen jako na prostředek zlepšující samotný fyzický výkon. Oblečení s kompresí totiž pomáhá navodit správnou psychickou pohodu sportovce. Dodává příjemný pocit zpevněného, dobře tvarovaného i chráněného těla. Přispívá také k správnému držení těla při sportu. Kompresní oblečení představuje ochranný štít každého sportovce, ale neboj - tohle účinné brnění kila neváží, vyznačuje se totiž ultra nízkou gramáží.

8 největších výhod kompresního oblečení

  • Urychluje uzdravení namožených svalů

Díky kompresi jsou svaly lépe zásobeny potřebným kyslíkem, čímž dochází k obnově namožených tkání a k rychlejší rekonvalescenci svalového korzetu těla. Pro efektivnější  regeneraci svalů doporučujeme kompresní oblečení nosit i po ukončení fyzické aktivity.

  • Pomáhá zvýšit výkonnost

Únava se dostavuje daleko později než při sportovní aktivitě bez kompresního oblečení. Kompresní oděv udržuje tvé svaly v neustálé akci a připravené na podání výkonu. Díky kompresi tak vydržíš sportovat déle nebo podáš maximální a výkon v krátkém čase, a to bez rizika namoženého svalu.

  • Zabraňuje vzniku otoků i křečí

Patříš mezi ty, které trápí časté otoky nohou? Pak je pro tebe kompresní oblečení ideální volbou. Usnadňuje průtok krve a tím minimalizuje riziko vzniku nepříjemných otoků a bolestivých křečí svalů.

  • Zahřívá

Udržovat svaly v teple je velmi důležité. Kompresní návleky na ruce a nohy umožňují nosit šortky a tílka i v chladnějším období. Také sportuješ nejraději v kraťasech? S kompresními rukávy a návleky na nohy můžeš “kraťasovat” i v listopadu. Zkrátka, jde to i bez ne vždy příjemných punčocháčů.

  • Chrání

Hraješ nebo běháš v pořádném terénu? Občas je sport velkým hazardem a myslet na ochranu se vyplácí. Díky kompresnímu oblečení ustaneš nejeden sportovní karambol bez vážných následků.

  • Kryje

Tuto výhodu ocení hlavně ženy hrající raketové sporty ve sportovní sukni. Některé šaty a sukně na tenis už všitými kompresními kraťasy disponují, jiné je možné o takový praktický kousek doplnit. Co nemá být viděno proto zůstane skryté.

  • Už žádné vyrážky a opruzení

Především kompresní šortky jsou účinnou zbraní proti tření vnitřních stran stehen. Trápí tě začervenání a puchýřky? Kompresní šortky stehna stáhnou a zabrání odírání pokožky. Tvůj výkon už nebude ovlivňovat nepříjemné pálení.

  • Metabolismus jede na max

Kompresní oblečení skrze optimální tlak vyvíjený na svaly a pokožku těla napomáhá se zvýšením spalování. Metabolické procesy tak probíhají rychleji, což potěší ty, kdo chtějí sportem také zhubnout nadbytečné tukové zásoby.

Jak vybrat nejlepší kompresní oblečení?

Z praktických důvodů dávej přednost kompresnímu oblečení v tmavých barvách. Obzvlášť, pokud budeš kompresní oblečení oblékat pod jiný svršek - předejdeš tak případnému zabarvení. Některé typy kompresního oblečení disponují funkcí odvodu potu a nečistot na povrch tkaniny, i v tomto případě je provedení v tmavém odstínu lepší volbou. Velký důraz klaď na výběr vhodné velikosti. Pečlivě se drž rozměrů, které uvádí výrobce a aktuálních rozměrů svého těla před sportovním výkonem - tedy v době, kdy jsou tvé svaly v klidové fázi. Kompresní oblečení musí jemně přiléhat a stahovat. Příliš volné kompresní oblečení nebude vyvíjet dostatečný tlak na svalové partie, příliš upnuté oblečení zase způsobí nepříjemné stažení. Počítej s tím, že kompresní oblečení nošením trochu povolí, proto při volbě vhodné velikosti promítni i tuto skutečnost.

SportHero TIP: Compressport - kompresní oblečení extra kvality

Mnoho profesionálních sportovců na něj nedá dopustit, české fanoušky si ale stále hledá. Vysoce kvalitní kompresní oblečení od švýcarské značky Compressport nabízí ucelenou řadu oděvů z velmi odolných materiálů a dobře padnoucích střihů. Konkurenci převyšuje Compressport množstvím speciálních technologií, jako je zesílená ochrana šlach, absorpce otřesů, stabilizace kolenního kloubu, přítomnost masážních bodů, chránič lokte, regulace tělesné teploty, vysoká prodyšnost a odvod vlhka. Od SportHero týmu dostává kompresní oblečení značky Compressport zelenou kartu, poznej kvalitu na vlastní kůži i ty a dej nám vědět, jak se ti v Compressport oblečení hraje.

Zaujalo tě kompresní oblečení? Miluješ raketové sporty? Podívej se na nabídku Compressport na SportHero a sestav si ideální kompresní “outfit”. Pevně věříme, že své už tak dobré sportovní výsledky, posuneš díky kompresnímu oblečení ještě o úroveň výš.


Zdroje:
http://www.tennis.com/gear/2012/10/question-day-compression-clothing/39725/
http://www.tennis-warehouse.com/Compression_apparel_What_it_can_do_for_you/catpage-IMPAACOMP.html
http://www.mensjournal.com/health-fitness/exercise/when-does-compression-wear-actually-work-20150305
http://www.tennis.com/gear/2016/09/squeeze-play/60681/
http://www.active.com/running/articles/5-reasons-to-wear-compression-sleeves-and-socks
https://www.compressport.com/racket/?id_cat=326
David Kratochvíl
Autor: David Kratochvíl

Pokračováním v prohlížení této stránky souhlasím s použitím souborů cookies (viz Podmínky používání). Ok, chápu