Magazín

Aktuality
09. Června 2017

Tenis není jen o raketě. Co dalšího hraje roli?

Tenis je individuální sport a vyžaduje osobitý přístup. Každý máme jiné vnímání. Někdo je dominantní, někdo je defenzivní typ hráče. A z toho pramení i volba tenisového výpletu a napětí. Kvalitní výplet šitý tobě na míru ti povětšinou nezajistí, že budeš umět hrát tenis. Ale věř, že budeš dostávat mnohem méně vibrací do ruky, a když netrefíš ideálně střed rakety, špičkový výplet ti pomůže to zvládnout.

Přepis videa:

A jak tedy správně vybrat tenisové doplňky?

Tenis není jen o raketě a botách. Ve tvé hře může mnohé změnit i výplet, omotávka, vibrastop, kvalita míčů a nebo správná výživa.

Začněme výpletem, protože je to asi nejdůležitější bod, který ovlivní tvou hru. Závodní hráči ho mění třeba i 1x týdně, dřív než by jim praskl. Začátečníci s ním naopak hrajou většinou až do doby než praskne, což může být i několik měsíců. Věř ale, že u ohraného výpletu je kvalita odehrání míčku horší než u nového výpletu. Struny se povolují a sesedají. 

Lepší hráči si většinou nechají přeplést výplet i na úplně nové raketě, začátečníci hrají naopak s tím z továrny, dokud nepraskne. Rozhodni se podle toho, na jaké jsi úrovni, výplet může ve tvé hře udělat velký rozdíl.

Na raketě je většinou doporučené napnutí výpletu v kg od 22 do 28kg. Pokud jsi začátečník větší sílu do úderu ti dodá měkčí výplet, tvrdší výplet je vhodný naopak pro pokročilejší technické hráče. 

Jaký výplet zvolit? Nejrozšířenější jsou syntetické výplety, protože jsou nejlevnější a zároveň vyhovují většině hráčů. Poté existují přírodní výplety z hovězích či ovčích střívek, které šetří ruku, ale moc dlouho nevydrží. Dále jsou tu hybridní výplety, které kombinují oba typy. S přírodními a hybridními výplety hrají především závodní hráči. Pokud ti výplet praskne, buď si můžeš nový koupit a přímo při objednávce zadat vypletení ve sportcentru. Nebo si můžeš koupit vlastní či ho mít v záloze a předat ho vyplétači. 

Můžeš si koupit buď kusovku o delce cca 13m na jedno vypletení nebo roli cca 200m, která ti vydrží na cca 15 vypletení. 

Dalším doplňkem je omotávka neboli grip, který spojuje tvoji ruku s raketou. Je tedy důležité, aby velikost rukojeti s omotávkou přesně padla do tvé ruky, aby omotávka sála pot a aby neklouzala. Proto je potřeba čas od času vyměnit, hráči ji mění třeba i po každém zápase. Existuje také tzv. Overgrip, který se dává přes omotávku a může zvětšit rukojeť pro lepší pocit v ruce a taky v ruce méně klouže. 

Vibrastop, nebo-li tlumítko je kousek gumy, který používají někteří hráči a zmirňují tím vibrace strun a rámu, čímž předchází tenisovému loktu.

Míče na tenis se dělí na tlakované a netlakované. Na zápasy a turnaje se používají jen ty tlakované a kupují se v tubách po 3 až 4 kusech. Lépe skáčou, ale dlouho nevydrží. Lepší hráči potřebují i několik tub na jeden zápas. Netlakované jsou určené pro trénink a dají se koupit v kbelících či pytlících, vydrží déle. Existují i různé míčky pro různé povrchy a nebo míče univerzální.

Pokud to myslíš s tenisem vážně, určitě využiješ stylové potítko, aby ti netekl pot do očí. No a kvalitní a slušivé oblečení ti nemůže chybět. 

Co se týká yýživy. Při delším zápase či turnaji se ti může hodit doplnění energie pomocí jonťáku nebo energetické tyčinky. Po výkonu oceníš "sachariďák" a "proteiňák" pro lepší regeneraci. Nejdůležitější je ale správný pitný režim a zdravá strava. 

A nezapomeň, že pokud si nakoupíš u nás, přispěješ na dobrou věc, na pohyb pro ty, kteří neměli takové štěstí, jako ty. To ty jsi SportHero a já ti za to děkuju.

Tomáš Reinbergr
Autor: Tomáš Reinbergr

Pokračováním v prohlížení této stránky souhlasím s použitím souborů cookies (viz Podmínky používání). Ok, chápu